techniki-druku

Drukowanie wbrew pozorom nie należy do prostych czynności. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i z jakiego sprzętu zamierzamy korzystać. Niektóre z urządzeń służą do zadrukowania papieru, inne do tworzyw sztucznych, a jeszcze inne do tekstyliów. Każdy rodzaj drukarki wykorzystuje odmienny rodzaj farb. Wyróżnia się zasadniczo trzy podstawowe sposoby druku, czyli druk płaski, wklęsły i wypukły. Jakie jednak wyróżniamy techniki drukowania?

Najpopularniejsze techniki druku

Technika OFFSET

Stosowana jest głównie w przypadku dużych nakładów. Proces drukowania rozpoczyna się od przygotowania pliku, a następnie na naświetlaniu światłoczułej blachy. Ta technika stosowana jest do zadruku podłoża papierowego, które może być w zwoju lub arkuszu. W przypadku tej metody wyróżnia się offset ,,na zimno” i ,,na gorąco”. Pozwala ona na uzyskanie doskonałej jakości i niepowtarzalności druku. Wykorzystuje się ją w branży wydawniczej, reklamowej i innych sektorach gospodarki.

Technika SITODRUK

Metoda ta skupia się na przetłaczaniu farby przez elementy matrycy, która do złudzenia przypomina sito. Na początku następuje formowanie szablonu. Następną czynnością jest zakrywanie miejsc niedrukujących w owej siatce. Technika stosowana na wielu rodzajach powierzchni, takich jak drewno, skóra, czy plastik. Zazwyczaj stosuje się ją do produkcji gadżetów reklamowych. SITODRUK co prawda należy do tanich technik druku, jednak wytrzymałość druku uzależniona jest od jakości zastosowanych farb.

Technika TAMPODRUK

Metoda ta polega na nakładaniu farby na powierzchnię z użyciem specjalnego stempla zwanego potocznie tamponem. Ważny jest tutaj dobór odpowiedniej farby, dzięki czemu można uzyskać trwały efekt na tkaninie. Możliwe jest tutaj zadrukowanie powierzchni o nieregularnym kształcie. Oprócz tego TAMODRUK cechuje się wysoką rozdzielczością oraz możliwością zadruku dużych ilości w niezwykle krótkim czasie. Metoda stosowana do długopisów, części samochodów oraz numizmatów.

Druk cyfrowy

Technika ta nie wymaga żadnych nośników pośrednich. Fakt drukowania bezpośrednio z pliku pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz na skrócenie czasu realizacji. Możliwa jest tutaj personalizacja pojedynczego wydruku każdorazowo. Warto podkreślić, że wraz z rozwojem technologii i konstrukcji nowych maszyn, druk cyfrowy nie dorównuje offsetowi. Technika wykorzystywana do niewielkich zleceń, małych nakładów. Nie gwarantuje doskonałej jakości.

TYPOGRAFIA

To jedna z wypukłych technik zadruku. Polega na nanoszeniu farb typograficznych. Wraz z powstaniem nowocześniejszych technik, ta stała się zmarginalizowana.