Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, współpracując z Krajową Izbą Gospodarczą, Urzędem Patentowym RP
i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, zamierza wydać publikację „Polski Znak Towarowy” 1918-2018.

Publikacja będzie składać się z następujących części: II Rzeczpospolita 1918-1939, okres czasu wojny 1939-1945, Polska Ludowa 1945-1989 i III Rzeczpospolita od 1989 roku. Publikacja ma na celu zestawienie jak najwięcej znaków (logo), które były publicznie w obiegu informacyjnym na terenie Polski. W ten sposób chcemy uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości i stworzyć w internecie bazę autorów znaków i znaków, które weszły do publicznego obiegu.

W miarę możliwości każdy autor znaku będzie opatrzony krótką notą biograficzną, własnym zdjęciem i jeżeli żyjący autor sobie życzy, adresem, mailem i numerem telefonu. Publikowane będą tylko te projekty znaków, które były lub są w publicznym obiegu. Pragniemy do końca tego roku zebrać możliwie największą liczbę znaków, a wszystkie teksty informacyjne i uzupełniające do połowy 2017 roku. Chcemy, aby wydawnictwo było wydrukowane we wrześniu 2018 roku.

Zwracamy się do Szanownej Pani/Szanownego Pana o udział w naszym przedsięwzięciu.

Wydawnictwo nie ma charakteru komercyjnego. Wydaje nam się, że dorobek polskich projektantów znaków (logo) jest niezaprzeczalny, choć niestety nieznany szerszej publiczności. Stąd tak ważne jest, w naszej ocenie, stworzenie zbioru znaków towarowych, w którym oprócz postaci znaków wskazane będą także szczegółowe dane dotyczące ich autorstwa.

Doręczenie pocztą, lub mailem dorobku z notą biograficzną autora znaków (logo) z opisem kiedy i dla kogo znak (logo) był projektowany, będzie oznaczało zgodę na umieszczenie w tym wydawnictwie przysłanych materiałów, bez autorskiego honorarium. Materiały należy przesłać pocztą na adres: Polskie Znaki Towarowe Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5 00-068 Warszawa

Warunki techniczne:

  • format A-4,
  • znak (logo) wersja czarno-biała i kolorowa;
  • notka biograficzna do 600 znaków.
  • W przypadku autorów żyjących: adres, mail, telefon.

Uprzejmie proszę o możliwie szybkie przesłanie materiałów do wydawnictwa.

Znaki można przesłać także za pomocą strony internetowej: www.znaki.asp.waw.pl

Z poważaniem

Prof. Stanisław Wieczorek

Wydział Grafiki ASP w Warszawie

Oryginalny tekst zaproszenia i warunki do pobrania:

pzt-pismo